Make your own free website on Tripod.com
www.davulcuyum.cjb.net
Davul Ve Notalari

Home

About Me | Photos | Gez Göz Arpacik | Müzik Kültür | Son Habers | Davul Ve Notalari | Davul Üstatlari | Guzel Sozler | DAL'a Özel

s.gif

Yukardaki benim davuldan iste:)) nasi millet güzel dimi???

burdan davul anlatilmaz aslinda ama ben genede bi anlatcam:) ilgilenenler varsa ciddi olarak bana ulassinlar bi sekilde ben yardimci olurum. çünkü biçok seyi göstermem lazim. aslina bakilirsa benim bildiklerimde koca okyanusta bi damla kadarcik ama sizde su an oda yok. :) ama çalisirsanz sabirla herkesten iyi olabilirsiniz. çünkü bu is sabir ve çalisma isi. ben bazen aksatiyorum. bi süre ara verincede biraz geriliom tabi . ve halen içim içimi kemirmekte fazla özen göstermediim için...

yaw neyse iste burda davul hakkinda ön bilgi var. iste ilgilenenler arasin mail atsin yapsin bisi ..

simdiiiii davulun bir dier adi bateridir hahaha:))) bakin ders 1) dawul=bateri hahahahaha:)))
davulda (yani bateride hahaha:)) çok önemli (bence ) 5 parça wardir. bunlarsiz asla olmaz. olurda güzel olmaz. ben mesela minumum 5 parçayla çalarim:)) nedir bunlar??
1)kros (kick) : en altta ayakla vurulan kocaman davul:)
2) trampet : abi bilmeyen varsa zaten okumasin bu sayfayi:)
3) hi-hat : açilip kapanabilir bi ayaklik üzerinde bulunan iki zilden olusur. bunlar birbirine doru bakar falan filan. iste açilip kapandikça güzel sesler çikar:) kapaliykende üzerinde ritm tutulur:))
4) alto: büyük küçük ortanca sondanca falanca filanca alto olmak üzre biçok çesidi vardir. ataklarda dubudubudobodobo gibilerinde sesler çikardigimiz parçalar:)) lam alto iste ya nasi anlatiyim baska:)) sayisida kisiden kisiye deigisir.:) ben 2 alto kullaniom mesela:)
5) crash: bu bi zil çesididir. ataklar sonunda yada iste ritm sonunda ortam daha bi gaz yapmak için vurulan ve çossss sesinin güzelliine kendimizi kaptirdiimiz bi edewat. cümle düsükmü oldu bana mi öle geldi? neyse iste buda böle.

tabi bunun haricinde gerekli seylerde çok ama min böle bidawulcu olunabilir bence:P

dierleri 6) tomtom: kocaman alto gibin bisi iste aslinda niye tomtom demisler anlamadim buna:) altonun en kocaman tom tom oluyo iste:)

7) ziller: ooooo büssürü çesidi war. yukarda iste bi hihate bide crashe deindim ama daha envai çesidi war. mesela china var. splash var. ride var. varolu var:)

8) sIkIldIm la :) baya da bi alet warmis:) çalarken böle olmuo. araya farkli perküsyonlar eklenebilir iste. onlari anlatmaya gerek yok. çok isteyen baska yerden aratsin bi zamet banada yollasin:)) heuheuhe:))
eeetttt davulumuzun parçalarini tanidiktan sonra sira geldi çalma olayina. simdi baslamaya karar verdiniz dawula. ilk ne yapcaksiniz. ??

walla bence baslamayin:) çünkü yapmaniz gereken o kadar çok sey warki...
sürekli çaliscaksiniz. ben çalismiom mesela bi gidimda ilerleyemiom bazen. tecrübe sonucu yapiom baz seyleri. çünkü daha önce mutlaka o hatayi yapmis oluom:)) heuhuhe ama çalisma bunlari aza indiriyo. çalismayinca suçlu hissedion kendini falanda filan. hoptirililaylom:) iste hala kararliysaniz beni arayin:)) ama burayida okuyun:) iste rudiments denen dawulcunun en belalisi çalma teknikleri wardir:) ör:

R L R L R L R L

L R L R L R L R

R R L L R R L L

L L R R L L R R

R L R R L R L L

R L L R L R R L

R: right hand (sag el)
L: left hand (sol el)

bunlari ayni metronomda çalmak lazim . önce yawastan baslamak daha faydali olur. böyle seyler iste. bunlarin abarti seylerinede çalistiktan sonra dawul notasi olayi war. onu burda gösteremicem ama mantigi bu örnein fa notsina kros dion ince do ya trampet. en tepeye hihat vuruslarini çarpi seklinde koyuyon. yani metronomlu olcek. atiom 4/4 lük falan koycan. ona görede altina fa yi yada ince do yu falan koycan. öle öle seyler yani:)) normal notayla pek bi alakasi yok:) simgesel olarak kullaniyoruz notayi:))


bunlar genel kültürdü. davulla ilgili sölenecek o kadar çok sey warki burda noktayi koymazsam sürer gider bu:) dediim gibi merak etiiniz seyler olursa sorun ben sölerim:) davulcu elemanlar varsa bu yaziyi okusunlar gelsinler bilgi paylasimi yapalim:) birbirimize destek olalim:))